Haber

E-Devlet Yenileniyor ! Yeni İsmi Dijital Türkiye Olarak Değişen E-Devlet, Yeni Arayüzü İle Geliyor !

E-Devlet,

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, Dijital Türkiye’nin kullanıcı dostu arayüzlerle daha rahat bir kullanıma kavuşacağını söyledi.

Önceki ve sık bilinen adıyla e-devlet, şimdiki adıyla Dijital Türkiye olan platformun 42 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, “Kullanıcı dostu arayüzler hazırlayarak ‘Dijital Türkiye’yi insanların çok daha rahat kullanmasını sağlayacağız.” dedi.

Ali Taha Koç, toplantılarda ele alınan konulardan bir tanesinin de verinin bir değere dönüştürülmesi olduğunu söyledi ve Türkiye’nin de veri paylaşımı ve açık veri konusundaki politikalara ayak uyduracağını ifade etti.

Veri ve gizlilik hakkında da konuşan Koç, “Verilerin paylaşımında bir güven oluşması lazım. Bunun için de en önemli konu ‘verinin anonimleştirilmesi’. İnsan faktörünün veriden çıkarılması halini ‘verinin anonimleştirilmesi’ olarak tanımlıyoruz.” dedi.

Koç, kişisel verilerin kullanımı hakkında ise şöyle konuştu:

Özellikle nesnelerin interneti gibi teknolojilerle beraber artık dijital dünyadaki bütün veriler toplanabiliyor. Biz, bu verilerin Türkiye’de kalmasını ve Türkiye’de bir değere dönüşmesini istiyoruz. İnsanların bu verileri paylaşabilmesi için öncelikle güvenmesi lazım. Firmalar kullanıcı rızasını aldığında elde ettikleri bütün verileri amaçları doğrultusunda kullanabiliyorlar. Bu da büyük riskler barındırıyor. Kişisel verilerin kullanımı aslında insanın yaşam hakkıyla aynı değeri taşıyor.”

Daha Fazla Göster

M.Mustafa SAYI

CodeSoftware Co-Founder

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün