HaberTeknoloji

AMD’ nin 48 Çekirdekli Threadripper İşlemcisi Ortaya Çıktı

AMD, Intel’le girdiği savaşta giderek üstünlük kurmaya başladı. 2020 yılında bizi bir sürprizle karşılayabilecek gibi duruyor. CPU-Z’deki desteklenen donanımlar listesinde AMD’nin 48 çekirdekli Ryzen Threadripper 3980X işlemcisi gözüktü.

Intel ile mücadelesinde gittikçe güçlenen AMD, önümüzdeki yıl yalnızca bir tene 3. nesil Ryzen Threadripper işlemcisi çıkarmayacak gibi duruyor. Eğer çıkan söylentiler doğruysa, 2020 yılında AMD’den 2 adet 3. nesil Ryzen Threadripper işlemcisi çıktığını göreceğiz.

64 çekirdekli Ryzen Threadripper 3990X’in yüksek performanslı bilgisayarlarda Intel’ i alt üst edebileceği potansiyelini zaten biliyorduk. Fakat TechPowerUp tarafından yapılan habere göre CPU-Z’ nin desteklediği donanımlar arasında 48 çekirdekli Threadripper işlemcisi görüldü. Bu işlemci ise 48 çekirdekli Threadripper’ dan başkası değildi.

AMD’nin 48 çekirdekli Ryzen Threadripper 3980X’in geleceği, CPU-Z destek listesinde doğrulandı:

AMD’nin 48 çekirdekli Ryzen Threadripper 3980X’in geleceği, CPU-Z destek listesinde doğrulandı: ile ilgili görsel sonucu

TechPowerUp’ın haberine göre AMD, dördüncü 3. jenerasyon Ryzen Threadripper işlemcisini çıkarmaya dair planlar yapıyor. Bu çip, Ryzen Threadripper 3980X olarak adlandırılacak ve 48 çekirdekle birlikte 96 iş parçacığına ev sahipliği yapacak. Yani Ryzen Threadripper 3990X’in ve Threadripper 3970X’in arasında bir model olacak.

Yapılan haberin kaynağı ise CPU-Z’nin 1.91 versiyonunda bulunan destek kodlarıydı. Fakat TechPowerUp, yaptığı haberde herhangi bir koda yer vermedi. Yani haberde herhangi bir kanıt olmadığından böyle bir şey görüp görmeyeceğimiz önümüzdeki günlerde netleşir.

Ayrıca yeni işlemci CPU-Z’de ortaya çıkmış olsa da bu yalnızca bir numune olabilir. Yani AMD, bu işlemciyi piyasa sürebilir de sürmeyebilir de. AMD’nin 48 çekirdekli işlemcisi piyasaya sürülürse çekirdek sayısının yanı sıra 280 MB önbellek ve 280 W’lık TDP’ye sahip olacak.

Tüm bunların yanında bu işlemcinin çalışma hızı hakkında bir bilgi bulunmuyor. Bunun yanı sıra 48 çekirdekli işlemcinin fiyatı da ayrı bir tartışma konusu. Ryzen Threadripper halihazırda 1.999 dolarlık fiyat etiketine sahip. AMD, bu işlemcisini 2.499 dolar ile 2.999 dolar fiyat etiketiyle piyasaya sürebilir.

7-10 Ocak tarihlerinde düzenlenecek CES 2020 etkinliğinde AMD’ nin 64 çekirdekli işlemcilerini görme ihtimalimiz oldukça yüksek. Eğer 48 çekirdekli işlemci iddiası doğruysa, bu işlemcinin de etkinlikte gösterileceğini söyleyebiliriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün