Haber

Apple’ın Uygulama Gelirleriyle Google’yi Geçtiğini Gösteren Rapor

Son yayınlanan rapora göre iPhone kullanıcıları, App Store’da çok ciddi bir meblağ harcarken, Android kullanıcıları Play Store’da çok daha az harcama yapıyor.

Android işletim sistemi, akıllı telefon pazarında %85’lik bir pazar payına sahip olsa da konu uygulama mağazasında harcama yapmak olduğunda Appl Store’un Play Store’a karşı bariz bir üstünlüğü olduğunu söyleyebiliriz.

Veri araştırmaları yapan Sensor Tower’ın son yayınladığı rapora göre App Store’daki en iyi 100 uygulama, 2019’un ilk çeyreğinde Apple’a 83,8 milyon dolarlık bir gelir getirdi. Bu kazanç, Play Store’un 51 milyon dolarlık gelirine göre %65 daha yüksek. Aradaki fark çok ciddi olsa da geçen seneki %67’lik farkın iki puan küçüldüğünü söylemekte de fayda var.

İlginç olan başka bir noktaya baktığımızdaysa 2014’ten 2019’a kadar iki uygulama mağazasının da yıllık büyüme oranlarının neredeyse aynı olduğu görülüyor. Dahası, App Store’un %31,3’lük yıllık büyüme oranı, Google’ın uygulama mağazasının %31,2’lik yıllık büyüme oranını burun farkıyla geçti.

Oyunlardan elde edilen gelirler incelendiği zaman aradaki farkın bu kadar ciddi olmadığı görülüyor. App Store’daki en iyi 100 oyundan elde edilen gelir 70 milyon dolarken, Play Store’daki değer 48 milyon dolar olarak belirlenmiş. Bu da %48’lik bir fark olarak karşımıza çıkıyor.

Daha Fazla Göster

M.Mustafa SAYI

CodeSoftware Co-Founder

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün