Haber

Teknoloji Devlerinden Huawei Yasağı Açıklaması

Intel ve Qualcomm gibi teknoloji devleri Huawei yasağı ile ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. Şirketlerin aynı fikirde olan açıklamaları dikkat çekti.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında yaşanan ticari gerilimde faturanın en büyüğü hiç kuşkusuz Huawei’ye kesildi. Akıllı telefon dünyasında yakaladığı başarılı çıkış ile dikkat çeken Huawei’nin ABD tarafından alınan kararların ardından birçok Amerikalı şirketle ilişkileri askıya alındı. Google Huawei ile bağlarını koparırken, Intel, Xilinx ve Qualcomm da ilişkileri askıya alan markalar arasında oldu.

Google: Huawei yasağı ABD’ye daha çok zarar verir

Teknoloji devleri Huawei’ye karşı ortak bir tutum sergilerken, son yaptıkları açıklamayla Huawei yasağının kaldırılması yönünde bir tutum sergilediler. İlk olarak Intel ve Xilinx, mayıs ayının sonunda Ticaret Departmanı ile yapılan görüşmelerde Huawei yasağına karşı gelen konuşmalar yaptı.

Intel ve Xilinx’in yanında Qualcomm da Huawei lehine olan şaşırtıcı açıklamalarda bulundu. Şirket bunun Huawei’ye yardım etmek değil, Amerikan şirketlerine zarar vermemek anlamına geldiğini belirtti.

Söz konusu şirketler Huawei’nin akıllı telefonlarının ve bilgisayar donanımlarının, 5G ağ donanımlarıyla aynı güvenlik riski taşımadığını ve bu yüzden yasağın kaldırılması gerektiğini savundu.

Bu ayın başlarında Google ise Trump yönetimine Huawei’nin Android kullanmasının engellenmesinin ABD güvenliği daha çok tehdit ettiğini söyledi. Google’a göre Huawei markalı telefonlar Google Play Protect’indışında kalacağı için kullanıcılar kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasız olacak. Bu kullanıcılar arasında Amerika Birleşik Devletleri de yer alıyor.

Daha Fazla Göster

M.Mustafa SAYI

CodeSoftware Co-Founder

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün