Dizi

Chernobyl Tüm Zamanların En Yüksek IMDb Puanını Alan Dizi Oldu

SKY Atlantic’in dizisi Chernobyl, IMDb’de en yüksek puana sahip dizi oldu.

1986 yılında Ukrayna’da yaşanan Chernobyl felaketi, dünyanın en büyük nükleer felaketlerin den biri olarak tarihe geçmiş durumda. Sky Atlantic’in yeni dizisi Chernobyl, yaşanan olayları diziye yansıtıyor. Beş bölümden oluşan dizi, yaklaşık 26 bin IMDb kullanıcısından 10 üzerinden 9,6 puan alarak Breaking Bad’i de geride bırakarak tüm zamanların en yüksek ımdb puanına sahip dizisi oldu.

chernobyl

IMDb’de sıralamada sürekli gördüğümüz TV dizisi Breaking Bad, 9,5 puanla ikinci sırada yer alıyor. 1,5 milyondan fazla kullanıcıdan oy alan Game of Thrones ise 9,4 puanda. Chernobyl’in ilk bölümünü toplam 2 milyon kişi izledi. Dizinin oyuncu kadrosunda da Emily Watson, Jessie Buckley, Stellan Skarsgard ve Jared Harris gibi isimler bulunuyor.

Böyle bir dizinin yaşanan olayları anlatması ve insanların bundan ders çıkarması açısından önem arz ediyor. Dizi, bugün Ukrayna sınırında kalan, o dönemde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)’de bulunan nükleer reaktörde yaşananları ve tüm olayları anlatıyor.

Chernobyl felaketinde 28 kişi hayatını kaybetmişti. Bu kişilerden biri patlama anında diğeri de ölümcül dozdan radyasyon nedeniyle tesis içerisinde hayatını kaybetti. Tesisin etrafındaki yerleşim birimleri, kirlilik nedeniyle boşaltıldı.

chernobyl

Chernobyl felaketi zihinlerimize üzücü bir tarihi olay olarak kazanmış bir felaket olsa da Sky Atlantic’in bu tür bir dizinin çekimlerine imza atması yaşananları bize tekrar hatırlatması önemli bir durum. Dizi, felakete sebep olan kültürel etkileri incelerken, başrolüne de fizikçi ve araştırma komisyonu başkanı Valery Legasov’u alıyor. Emily Watson, Ulana Khomyuk adlı kurgusal bir bilim kadınını oynuyor. Bu karakter aslında döneminde sesli olarak tepkilerini belirtmiş bilim insanlarını temsil ediyor.

Stranger Things’e Özel Olarak Coca Cola New Coke Yeniden Satışa Sunulacak

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün