Teknoloji

Qualcomm İlk Ultrasonik Parmak İzi Okuyucusunu Duyurdu

3D sonic parmak izi sensörü ekranın içinde yer alıyor

Qualcomm Ultrasonik Parmak İzi Okuyucusu yıllar süren prototipler ve ince ayarların  ardından Salı günü Qualcomm , telefonunuzun kilidini açmak için sesi kullanan bir parmak izi okuyucusunu duyurdu. 3D Sonic Sensör olarak adlandırılan bu teknoloji, güvenli ve rahat olduğunu iddia ettiği bir yaklaşım olan cildinizdeki ses dalgalarını kullanır.

Qualcomm İlk Ultrasonik Parmak İzi Okuyucusu
Qualcomm İlk Ultrasonik Parmak İzi Okuyucusu görseli

Qualcomm, 3D Sonic Sensörü’nü telefon ekranınızın altına sığacak şekilde tasarladı ve telefon üreticilerine, çoğu parmak izi okuyucusu kullanan çoğu telefon üreticisinin kullandığı ekran optik sensörleri yerine, bu teknolojiyle ekran parmak izi okuyucular oluşturma olanağı sağladı.

Ekrandaki parmak izi okuyucular, akıllı telefon tasarımında büyük bir trend oluşturuyor. Çünkü telefon yüzündeki herhangi bir alanı işgal etmiyorlar ve telefonun güç düğmesine veya arka kasasına gömülü bir sensörden daha az el hareketi gerektiriyorlar.

Tüketici araştırma şirketi IHS Markit analistleri, 100 milyon telefonun 2019 yılına kadar ekran parmak izi sensörlerine sahip olacağını tahmin ediyor.
mobil teknoloji başkan yardımcısı Alex Katouzian, Salı günü yaptığı açıklamada, “Güvenlik ve biyometri hızlı bir şekilde mobil platformlara entegre edildi.” Dedi. “Bu parmak izi teknolojisinin geleceği.”

Qualcomm Ultrasonik’ parmak izi sensörü nedir?

Bu şirket tarafından geliştirilen 3D Sonic Sensör parmak izi sensörü. Telefonunuzun kilidini açtığınızda parmak izinizi “okumak” için ses dalgaları kullanır (bu “sonik” kısımdır). Bu yolda yapılmaya çalışılan, parmağınızı veya baş parmağınızı ekranın ortasına koyarak telefonun kilidini açmanız için ekranın altına bu parmak izi sensörünü yerleştirebilmektir. Buna aynı zamanda ekran parmak izi okuyucusu da denir. Ancak bu tür bir sensör Ayrıca cihazın ana düğmesinde de yer alıyor.

Qualcomm İlk Ultrasonik Parmak İzi Okuyucusu
Qualcomm İlk Ultrasonik Parmak İzi Okuyucusu görseli

İlerleyen yazılarımda daha detaylı olarak bu haber hakkındaki gelişmeleri sizinle elimden geldiğince paylaşmaya çalışacağım. Lütfen https://codewk.com ‘u takipte kalın. 🙂

Yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim.Dünyadan en son gelişmeler ,en yeni teknolojiler ve bütün yeniliklerden. İlk senin haberin olsun istiyorsan bizi sosyal medya hesaplarımızdan da takip ederek en yeni gelişmelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz… 🙂 İyi günler esenlerle kalın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün