Haber

Aselsan’dan Yeni Milli Teknoloji: Kızılötesi Dedektör

ASELSAN, askeri sistemlerin önemli unsurlarından olan kızılötesi dedektörleri yerli olarak üretiyor.

ASELSAN (Askeri Elektronik Sanayi), askeri sistemler için önemli bir unsur olan kızılötesi dedektörler konusunda büyük bir gelişme kaydetti. Kızılötesi dedektör teknolojisinin en can alıcı noktalarından bir tanesi de diğer teknolojilerin de üretilmesinde büyük rolü olan ve sivil uygulamalarda da kullanılabilmesi.

Kızılötesi dedektörlerin ticari kullanımı ise oldukça sıkıntılı. Bu dedektörlerin üretimi yüksek maliyetli olmasına karşın ihraç izni gibi engelleri de bulunuyor. Bu tür zorluklar ve engeller nedeniyle kızılötesi dedektörlerin üretimi için milli imkanların kullanılması zorunluluk haline geliyor.

Milli Teknolojide Yeni Adım: Kızılötesi Dedektörler

ASELSAN tarafından üretilen 640 x 512 tipinde, 15 mikrometre piksel adımına sahip olan kızılötesi dedektörler; keşif gözetleme, füze arayıcı başlık, hedefleme sistemleri, Milli Muharip Uçağın (MMU) elektro-optik sistemleri gibi birçok alanda kullanılabilecek. Bu dedektörlerin ayrıca Altay Tankı Tank Atış Kontrol Sistemlerine de entegre edilmesi planlanıyor.

ASELSAN attığı adımlar ile her seferinde göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Yaptıklarıyla ülke ekonomisine katkıda bulunurken teknoloji ve bilim konusunda da ilerlememize olanak sağlıyor. ASELSAN, kızılötesi dedektörlerini 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda sergileyecek.

Pentagon, Türkiye’ye Ait İki F-35’in Teslim Edileceğini Duyurdu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün