Teknoloji

Google, Haritalar için AR yürüyüş navigasyonunu test etmeye başladı

Bu özellik, gittiğiniz yere ulaşmanıza yardımcı olmak için dijital görüntüleri kullanacaktır.

Arama devi Google Pazartesi günü uygulamaya yürüme navigasyon özelliğini eklediğini duyurdu. Bu şekilde Google Haritalar telefonunuzun kamerasını kullanarak ar teknolojisi ile ekranda size gitmeniz gereken yönü oklar ile gösterebilecek. Google ilk olarak mayıs ayında I/O geliştirici konferasında duyurdu fakat Pazartesi günü yaptığı açıklamada, güncellemeyi işletmeler hakkında yerel olarak gönüllü bir şekilde katkıda bulunan ve test eden google haritalar kullanıcılarının oluşturduğu bir topluluk olan Yerel Kılavuzlara ulaştırdığını söyledi.

Ne işe yarar bu özellik

Bu özelliğin amacı, yürüdüğünüz sırada haritayı izlerken kendinizi yönlendirmenize yardımcı olmaktır. ayrıca birçok sıkıntıyı gidermeye de yardımcı oluyor. Örneğin bir metrodan veya otobüsten indiğiniz zaman bulunduğunuz noktayı gösteren mavi nokta size her zaman doğru yönü göstermeyebilir. Pazartesi günü Google Maps’in ürün müdürü Joanna Kim “Dünyanın neresinde bulunduğunuzu anlamaya çalışıyorsunuz” dedi. “Ama o mavi nokta her zaman sana nerede olduğunu söylemiyor.”

Google Haritalar AR özelliğini test ediyor.

Nitekim Google’ın 1 milyardan fazla kullanıcısı olduğu bir gerçek ve kullanıcılarını memnun etmeyi de iyi biliyor. Mayıs ayında, Google bir restoran veya işletmeden ne kadar hoşlanabileceğinizi belirtmek için, size özel öneriler sunan bir “sizin için” sekmesi ve bir “eşleşme puanı” gibi uygulamayı daha sosyal kılacak özellikleri duyurdu. Google, Haritalar alanında da ortaklıklarını genişletmeye devam ediyor. Aralık ayında, Google size en yakın scooterin nereye park edildiğini göstermek için elektrikli scooter şirketi Lime ile birlikte çalıştığını belirtti.


Yeni özellik şu şekilde çalışıyor: Google Haritalara bir adres veya işletme girin, yol tarifi modunu açın ve AR işlevlerini başlatmak için bir butona basın. Telefonunuzu önünüzde tutarsanız, ekranın üstünde bir kamera görüntüsü ve altta geleneksel bir harita göreceksiniz. Bir dönüşe yaklaştığınızda, telefon titrer ve ekranda size yol göstermesi için oklar çıkar. Bu şekilde telefonunuzu sürekli önünüzde tutmanız tehlikeli olabilir bundan dolayı uzun süre telefonu tutmaya devam ederseniz uygulama size bir uyarı veriyor ve telefonu indirmenizi söylüyor.

Konferansta, google ayrıca , telefonunuzun kamerasıyla çevrenizdeki işletmelerle ilgili bilgileri size göstermek için şirketin görsel arma aracı olan Google Lens ile  bütünleşeceğini söyledi  . Ancak bu ürün hala prototip aşamasında.

En güncel teknoloji haberleri burada.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün