Haber

Yerli Denizaltımız Suya İndi

Türk savunmasının gizli devi suya indi !

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gölcük Tersane Komutanlığında Yeni Tip Denizaltı Projesi’ nin 1. Gemisi olan Pirireis’ in Havuza Çekme ve 5. Gemisi olan Seydialireis’ in İlk Kaynak Töreni’ne katıldı. Erdoğan törende yaptığı konuşmada, “Şayet KKTC ve Libya ile başlattığımız süreçlerden vazgeçersek bırakınız ekonomik faaliyetleri, bize denize girecek kıyı, olta atacak sahil bile bırakmayacaklar.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gölcük Tersane Komutanlığında Yeni Tip Denizaltı Projesi’ nin ilk deniz altısı Pirireis’ i Havuza Çekme ve 5. Gemisi Seydialireis’ in İlk Kaynak Töreninde yaptığı konuşmada, havuza çekilecek Pirireis denizaltısının inşasının yaklaşık 4 yıl önce başladığını, 2022 yılında Pirireis denizaltısının hizmete gireceğini söyledi.

Pirireis’ in ardından Hızırreis, Muratreis ve Aydınreis denizaltılarının ilk kaynak törenlerinin yapıldığını ve inşa sürecine geçildiğini hatırlatan Erdoğan, bugün Yeni Denizaltı Projesi’ nin 5′ incisi olan Seyidialireis’ in ilk kaynak töreninin de gerçekleştirileceğini belirtti.

Serinin son gemisi olan Selmanreis’ in inşasına da gelecek yıl bitmeden başlanacağını anlatan Erdoğan, 2022 yılından itibaren her yıl bir denizaltının daha hizmete gireceğini, böylece 2027 yılında 6 denizaltının tamamının da Deniz Kuvvetleri’ nin emrinde hizmet vermeye başlayacağını aktardı.

Erdoğan; Denizaltıların şimdiden ülkeye, millete, orduya ve denizcilere hayırlı olmasını diledi ve ardından projenin ilk adımının atıldığı günden şimdiye yürütülen çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün